Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuální informace

Květen

Náš předposlední měsíc v tomto školním roce začal státními svátky a také volnem pro mnoho dětí a takto se to opakovalo první dva čtvrtky a pátky v měsíci. Pak už jsme  ale začali opět pilně pracovat, vyrobili jsme dárky maminkám k jejich svátku, hráli různé hry ,také nás navštívili se svým programem Vanda a Standa. Pak už se z nás stali cestovatelé a jeden výlet střídal druhý. Byli jsme vlakem na Hlavním nádraží na pohádce o mašinkách, hned druhý den jsme navštívili služebnu městské policie v Praze 5, kde se děti dozvěděly více o práci polcistů a nechyběla ani ukázka, jak je vycvičený policejní kůň. Na tento výlet nás pozval místní klub Seniorek, za což jim moc děkujeme. Dále jsme pak jeli autobusem do Příbrami, kde jsme navštívili doly a dozvěděli se spostu zajímavostí o práci v nich ,nescházel ani příběh o skřítcích Permonech. Dětem se to velmi líbilo. No a pak jsme pilně opakovali  a nacvičovali naši pohádku O princeznách a dracích, kterou jsme poslední pátek zahráli všem přítomným na oslavě 50. výročí školky.

Fotografie ze všech akcí naleznete na serveru rajče.net, více v záložce Nové fotografie na těchto stránkách.

p.uč. Jana a Blanka

 

Duben

Duben jsme zahájili dopravní naukou, děti se dozvěděly něco o dporavních značkách, bezpečnosti na silnici a pravidlech silničního provozu. Také zvládly značky nakreslit, vypracovat pracovní list a na závěr správně projet podle značek trasu na školkové zahradě a tím všichni získali dětský řidičský průkaz. Blíží se svátky jara -Velikonoce, tak pilně pracujeme, abychom si krásně užili barev , které bez pochyby k jaru patří. Už máme zaseté osení,vyrobili jsme zápichy do květináče-beránky, také na zdobení vajíček dojde ,ale ani přípravu na školu nesmíme vynechat a tak i k tomuto tématu zvládneme pracovní listy. No a po velikonočních prázdninách  nas čeká příprava na ,,Čarodějnice" , které ve školce budou 25.4. od 15:30h s rodiči na dolní zahradě. Už se těšíme

p.uč.Jana a Blanka

Březen

Nový měsíc nám začal jarními prázdninami, které většina Soviček trávila v kruhu rodinném. Ale hned další pondělí jsme se zase pilně pustili do práce. Venku bylo krásné počasí, které značí ,že opravdu již brzy přijde jaro a tak i my jsme si začali povídat o ,,předjaří". Děti se dozvěděly, co se děje na jaře  s přírodou ,jaké se dějí změny, jak pučí stromy ,co to jsou pupeny na stromech a keřích a co z nich vyroste. Také jsme si udělali pokus se ,,zlatým děštěm", který jsme si na zahradě utrhli ,dali ve třídě do vázy a děti hádaly, kde rozkvete dříve, zda na zahradě či ve třídě. Pár si jich myslelo, že na zahradě, ale brzy pochopily, že tomu tak nebude. Uvnitř je větší teplo a tak naše zkoumání dopadlo lépe pro rostlinku umístěnou ve třídě. Také naše příprava na školu se týkala Jara, zvládli jsme hned dva pracovní listy s jarní tématikou v jeden den a budeme pokračovat dále. Také jsme se naučili písničku Na jaře,na jaře a básničku Březen. Namalovali jsme první jarní květinky-Sněženky. Pokračujeme v našem projektu ,,Kniha" a pilně čteme, momentálně knížku, kterou jsme dostali ,,Dědečku vyprávěj" od Ladislava Špačka. Děti tato kniha velmi zaujala, takže nám už bohužel zbývá jen poslední kapitola a budeme se muset poohlédnout, zda není na trhu např.,,Babičko vyprávěj". V březnu bychom také chtěli navštívit místní knihovnu a dozvědět se , jak to tam ,,chodí". Zbývajívcí dny v prvním jarním měsíci se ponesou v duchu probouzející se přírody a jarní tématiky.

p.uč. Jana a Blanka

Únor

Počátkem února stále ladíme přípravy k zápisu do ZŠ,držíme všem dětem palce,ať se jim v pátek 7.2. 2014 vše podaří,tak jak nejlépe umí. Dále nás pak čeká  povídání o Masopustu,který je již několikátý rok tradicí i pro naši obec,letos tomu tak bude 1.3. 2014,vyrobíme si určitě alespoň škrabošky a zahrajeme si v nich nějakou pohádku,což mají děti jako velmi oblíbenou činnost, necháme na nich,zda zkusíme zahrát nějakou "klasiku" či dáme průchod dětské fantazii a dojde na vlastní scénář. V tomto měsíci se děti také dozví něco o ochraně přírody, jak jí můžeme pomáhat, jak správně třídit odpad, jak pomoci v zimě zvířatům v lese atd. Samozřejmě najdeme i čas na volnou hru dětí ,na cvičení a řádění venku i na kreslení a ani předškolní přípravu nevynecháme,tím,že bude po zápisu do školy,to přece pro nás nekončí,novým věcem se učíme dále a stále.

p.uč. Jana a Blanka

Leden

Po krásné besídce a nadílce pod stromeček v prosinci,jsme leden zahájilli "tříkrálovou" vycházkou do místního kostela,kde se děti o kostelu něco dozvěděly,prohlédly si jesličky a společně jsme si zazpívali několik koled,abychom se definitivně rozloučili s Vánoci. A pak už nastaly zase povinnosti- celý leden nás čeká opravdu intenzivní příprava na zápis do ZŠ,děti se toho od září již spoustu naučily,ale je potřeba stále opakovat. Takže pilně opakujeme tvary,barvy,prostorovou orientaci,zrakové a sluchové vnímání atd. Vypracujeme ještě několik listů k přípravě do školy. Jak to chodí u zápisu už děti vědí,na to jsme si zahráli v pátek a určitě se nikdo z nich nebude bát,jít svou první velkou zkoušku splnit. Připomínáme - zápis-7.2.2014 v budově ZŠ. V lednu nás čeká také výlet do herny Koala café a to ve středu 22.1.2014. Jedeme objednaným  autobusem společně se třídou Krtečků a výlet plně hradí školka (včetně vstupného a dopravy). Děti musí být v MŠ tento den nejpozději  v 7:50 h,odjíždíme v 8:00h. S sebou budou mít batůžek se svačinou a pitím (v dobře uzavřené láhvi),návrat na oběd.

p.uč. Jana a Blanka

 

Prosinec

1.12. děti krásně zvládly vystoupení u příležitosti rozsvícení stromečku v obci,druhý den byly za svou snahu odměněny bonbonky, jak jim hned po vystoupení slíbila p.uč.Jana. V pondělí 2.12. jsme si vyrobili krásné čertíky,které děti vystříhaly dle šablony a polepily červenou a černou ovčí vlnou,paní učitelka jim dolepila oči a jazyk a dílo bylo hotovo. Také si každý namaloval pomocí temprových barev a tuše obrázek pro Mikuláše,opakovali jsme si pro něj i básničku a zvládli i pracovní list na toto téma, a ve čtvrtek opravdu přišel.  Čerta s sebou neměl ,ale krásného anděla ano.Děti zarecitovaly a byly odměněny balíčkem s ovocem a dobrotami. 

Pilně se připravujeme na besídku,která jen pro připomenutí bude 18.12. 2013 od 15:30 h v naší třídě. V prosinci nás ještě čeká výroba přáníček,povídání o rodině, o zvycích,které provázejí Vánoce ,také spostu hraní a pohybu,zpívání koled , výlet vlakem na pohádku O mašince -11.12.2013. A v neposlední řadě již zmiňovaná besídka a snad i Ježíšek přijde a nadělí pod školkový stromeček nějaké dárečky. Přejeme všem krásné a pohodové Vánoce a šťastný  vstup do roku 2014 , budme se těšit opět v lednu.

p.uč.Jana a Blanka

Listopad

25.11.-29.11.2013

V pondělí jsme si povídali o tom co je to advent, že mezi jeden ze zvyků patří např. svíčky na adventním věnci a kdo ho bude mít doma?Od pondělí 2.12. nás čeká každý den vybírání odměny z našeho "adventního stromečku" .Pilně jsme trénovali koledy i společně s Krtečky,kteří také zpívají u stromečku. Děti krásně namalovaly skleněné svícny,které jsou určené na prodej při jarmarku v nedelě 1.12.2013 a výtěžek bude použit jak jinak než pro děti. Zopakovali jsme si geometrické tvary a na dvou pracovních listech je procvičili. Nezapomněli jsme se naučit ani básničku pro Mikuláše,který nás příští týden navštíví,také jsme na dalším pracovním listu zjišťovali ,kdo ma delší cestu k dárku,čert nebo anděl? Zahráli jsme si škatulata batulata a opět přečetli několik pohádek.

p.uč.Jana a Blanka

18.-22.11.2013

Tento týden byl ve znamení povolání,dozvěděli jsme se co to je povolání,jaká známe? To děti poznávaly podle obrázků a dokázaly pojmenovat i veterináře. Snažili jsme se vypátrat, jaké povolání má maminka a tatínek,někdo to věděl,někdo zkrátka řekl :"chodí do práce " a bylo hotovo.I pracovní list se týkal tématu-zjišťovali jsme co,kdo ke své práci potřebuje. S p.uč. Blanku děti malovaly temperami různá povolání a následně stříhali a lepily koláž.Pilně jsme trénovali koledy na vystoupení 1.12. a začali nacvičovat i program na besídku Také jsme se připravovali na jarmark,který bude součástí 1.Adventní neděle,děti,které chtěly si společně s p.uč.Janou vyrobily andělíčka z ovčí vlny.  V příštím týdnu budeme malovat všichni na skleněné svícny určené do prodejního stánku,ještě vypilujeme koledy a popovídáme si o Adventu.Dojde i na cvičení,jako téměř každý den a nezapomene ani na čtení pohádek. Tento týden jsme četli při odpočinku Klasické pohádky-Červená Karkulka,Sněhurka,...

p.uč.Jana a Blanka

11.-15.11.2013

Tento týden jsme neobvykle začali pracovním listem na téma "Martinské dělení  "děti měly rozdělit dané celky na poloviny a na čtvrtiny,moc se jim dařilo,opravdu nás překvapily,jak to výborně zvládly a pochopily. Naučily jsme se další básničku s názvem Listopad,také jsme se pokusili poznat písmenka v názvu básničky a některé děti to zvládly úplně brilantně,poznaly třeba i všechna písmena. Dále jsme trénovali jakým písmenem začíná jméno jednotlivých dětí a ostatní museli posuzovat,jestli kamarád odpověděl správně,také se dařilo.

Ve středu si děti vyrobily krásný obrázek ježečka pomocí krepového papíru a lepidla,teď už nám výtvory zdobí nástěnku.

Děti tato práce bavila,ikdyž zapatlaní byly od lepidla až "za ušima".

 O ježkovi jsme se naučili i básničku a také jsme procvičili barvy ve hře Pan čáp ztratil čepičku.Ve čtvrtek jsme psali dopis Ježíškovi,tedy spíše děti kreslily a paní učitelka Jana popisovala jejich přání,aby se v tom Ježíšek správně vyznal. Dopisy jsou uloženy v šatně v krabici a čekají ,až si adresát vezme.

Při odpočinku jsme si četli kapitoly z různých knížek,které děti přinesly,ale i z knih ,které máme ve školce. Od září už jsme stačili přečíst  čtyři různé knihy pohádek a příběhů ze školkové knihovničky. No a konečně v pátek jsme začali s nácvikem koled na naše vystoupení u Vranského stromečku. Děti se velmi snažily ,ale ještě nás čeká spostu trénování, my to zvládneme. Příští týden nás čeká téma POVOLÁNÍ

p.uč. Jana a Blanka

 

4.- 8.11.2013

V pondělí přijel do školky pan fotograf a všechny děti pěkně vyfotil na sadu fotografií s motivem Vánoc. Jinak jsme si celý týden povídali o tom,jaké jsou změny v přírodě v tomto měsíci,co nám Listopad přináší. Děti správně z názvu měsíce vyvodily, že padá listí ze stromů. Ve výtvarné činnosti jsme proto nezaháleli a listy si obtiskli a dále dokreslili konturu tuší a nechali tak vzniknout různé skřítky a podobné objekty dle dětské fantazie. I pracovní list se opět týkal tématu a úkolem dětí bylo dokreslit dráhu padajícího listu pomocí smyček. Také jsme si vyprávěli legendu o Sv.Martinovi,kterou jsme si zdramatizovali. Jen nikdo moc nechtěl hrát žebráka,ale nakonec se povedlo.Děti už tedy vědí,kdo byl Sv.Martin a s kým se rozdělil o svůj plášť. Zacvičili jsme si s kroužky a zpívali písničku Listopad,děti si ji poměrně rychle zapamatovaly. A v pátek si každý pomocí prstových barev ozdobil svůj lampion, toto "patlání "se líbilo všem.

p.uč.Jana a Blanka

 

Říjen

21.10.-25.10.2013

Celý týden jsme se zabývali tématem OVOCE  A ZELENINA, děti se dozvěděly rozdíl mezi jednotlivými druhy, také kde a jak co roste,namalovaly si zátiší a všichni dohromady jsme si zazpívali písničku Pod naším okýnkem. Také jsme nezapomněli na přípravu na školu a zvládli hned dva "ovocnězeleninové"  pracovní listy. A když už jsme u té školy,tak ve čtvrtek jsme navštívili žáčky v 1.třídě,podívali se na malou ukázku výuky ,prohlédli jsme si třídu abychom věděli,tedy hlavně děti,co je příští školní rok čeká. No a v pátek jsme naše téma o ovoci a zelenině zakončili ochutnávkou,u které jsme se náramně bavili. Nejdříve hádaly děti, co mají zrovna v puse a poté děti dávaly ochutnávat paní učitelce,byla opravdu legrace.

p.uč.Jana a Blanka

14.-18.10.

Tento týden byl ve znamení multikultury,děti se dozvěděly ,že na světě žijí lidé různých národností,různé barvy pleti,na mapě a globu jsme si ukázali a pojmenovali světadíly,vysvětlili jsme si co značí modrá,hnědá a zelená barva na mapách. Děti výborně poznaly, že vše co je modré jsou vodní plochy. Také jsme se připravovali na školu ,tentokrát jsme zvládli dva pracovní listy,které byli k tématu -Svět kolem nás-. Naučili jsme se tématickou básničku,kterou pro nás složila p.uč. Jana,vyrobili jsme společně moc hezkou "mezinárádoní" koláž a také si zpívali písničku 10 malých Černoušků. Procvičili jsme na této písni i matematické představy,kdy jsme si zopakovali ,jak číslice vypadají,jak se píšou a děti je měly správně poznat. Moc se jim dařilo. Prozkoušeli jsme i posloupnost čísel např. Co je hned před 4 ,co je hned za 6 atd. Některým to šlo opravdu výborně.

No a v pátek bylo naše snažení završeno  odpolednem na zahradě s vytouženými  koníky. Odpoledne se povedlo,počasí nám přálo,děti byly na konících opravdu šťastné.

Příštím týdnem nás bude provázet téma :Ovoce a zelenina,které v pátek vyvrcholí ochutnávkou.

p.uč.  Jana a Blanka

 

sam_6167.jpg

 

 

 

 

 

 

 

V pátek 18.10.2013 proběhne v Mš Den národů od 15:30h na dolní zahradě-akce s rodiči. Tímto všechny srdečně zveme. Dětem dejte na tento den masku-národnosti-např. ČERNOCH,INDIÁN,.....přijedou poníci,zasoutěžíme si a na záver si opečeme buřty.

Buřty si děti donesou ,ostatní věci jako chléb,kečup a td. zajistí školka.

 

Září 2013

V týdnu od 23.9 d 27.9. jsme se velmi intenzivně zabývali tématem "Posvícení".Děti si zopakovaly již nacvičenou písničku  "To je zlaté posvícení" , všichni pomohli v pracovním listu najít Jeníčkovi a Mařence cestu od chaloupky domů.Vytvořili jsme koláž-posvícenský plakát.Také se z dětí stali muzikanti,každý si zahrál na nějaký nástroj a vznikla nám velmi originální posvícenská kapela. Řádilo se na zahradě,ale také jsme byli prozkoumat okolní měnící se přírodu na vycházce. V sobotu  28.9.nás čeká Vranské posvícení,tak budeme rádi když nás přijdete podpořit zakoupením perníčků v našem stánku.

p.uč.Jana a Blanka

 

 

V prvních 14 dnech jsme ve školce udělaili velký kus práce,nejen že se děti krásně adaptovaly, zapamatovaly si svou značku,místo u stolečku a docela se jim daří osvojit si a dodržovat třídní pravidla,ale už také zvládly dva pracovní listy v naší předškolácké přípravě.Také všichni umí básničku  Sovička,kterou pro ně složila paní učitelka Jana,zopakovali jsme si několik dětských písniček, zkusili si všichni nakreslit někoho z rodiny,šlo o kresbu postavy. Dále nám rozkvetla šatna namalovanými květinkami,které rostou u dětí doma na zahrádkách. Přečetli jsme si pohádku O pernákové chaloupce (v souvislosti s blížícím se posvícením),pohádku jsme si rozebrali ,abychom věděli,kdo je zde zlý a kdo hodný,jaké postavy tu vystupují,děti byly opravdu bystré a vše věděly. K tomuto tématu ještě děcka vybarvila každý svou peníkovou chaloupku a od pondělí 16.9. už malujeme a zdobíme skutečné perníčky,které budeme jako tradičně prodávat na Vranském posvícení a zpíváme si k tomu To je zlaté posvícení.....Tak nás určitě přijďte 28.9. 2013 od 13:00h podpořit.

p.uč.Jana a Blanka

 

 

 

 

Milí rodiče,milé děti i všichni ostatní,

začal nám nový školní rok a my se budeme poznávat.V měsíci září nás čeká vzájemné seznamování mezi sebou,také si přečteme třídní pravidla,abychom věděli,co se smí a nesmí ve školce provádět a dělat a pokusíme se pravidla si pomalu osvojovat.Seznámíme se s prostředím třídy,zahrady (tu už děti,které MŠ navštěvují déle znají) ,s režimem dne a chodem dění v naší třídě.Kolem půli září opět začneme zdobit perníky  na naše posvícení,abychom tak mohli něco vydělat na přilepšenou pro děti. Maminky "mazáků" už to znají,vědí,že budeme žádat o krabici perníků,abychom mohli tvořit.Novým dětem a hlavně jejich maminkám samozřejmě vše vysvětlíme.Září tedy proběhne v duchu posvícenském a seznamovacím.

Pokud si budete chtít prohlížet fotografie a nebudou umítěny na těchto stránkách,určitě je najdete zde: http://msvranesovicky.rajce.idnes.cz

p.uč.Jana A Blanka